انیمیشن

انیمیشن چیست؟

شاید در ابتدا تصورکنید که انیمیشن لزوماً همان کارتون است اما در واقع به هر تصویر متحرکی انیمیشن یا پویا نمایی گفته می‌شود.  به زبان ساده انیمیشن راهی برای ساختن یک فیلم از روی تعداد زیادی تصویر ثابت است. تصاویر یکی پس از دیگری کنار هم چیده می‌شوند و سپس با سرعت بالایی پخش می‌شوند تا حس حرکت را ایجاد کنند. به شخصی که انیمیشن می‌سازد انیماتور گفته می‌شود.

انیمیشن هنر متحرک نشان دادن تصویری بی‌جان است.

اولین انیماتور ثبت شده در تاریخ، پیگمالیون از اساطیر یونانی و روم باستان است، مجسمه‌سازی که پیکره یک زن را به قدری کامل و با ظرافت خلق کرد که عاشق او شد و از زهره( خدایان روم باستان) تقاضا داشت تا به او روح ببخشد و او را زنده کند. این حس جادو و رمزآلود هنوز با انیمیشن‌های معاصر همراه است و به زیبایی قابلیت انتقال احساسات را دارد. بعد از پیگمالیون امیل رینود فرانسوی در سال 1876 این اصل را به شکلی تطبیق داد که روی صحنه نمایش به تصویر کشیده شد. او با نوارهای سلولوئیدی که با دست رویشان نقاشی کشیده بود و توسط سیستمی از آینه‌ها توانسط تصویری را به نمایش بگذارد و اولین هنرمندی باشد که به شخصیت‌های انیمیشن خود روح و گرما بخشید.

طراحی و ساخت انیمیشن

اهمیت انیمیشن در بازاریابی و تبلیغات و تجارت

انیمیشن و موشن گرافی بیشترین مخاطب را در زمینه تبلیغات دارند. زیرا محتوای بصری، محتوایی سرگرم کننده است. همه‌ی انسان‌ها از سرگرمی لذت می‌برند و نگاه کردن کمترین زمان و انرژی را از افراد می‌گیرد. مخاطب شما عموماً حوصله خواندن متن‌های طولانی را ندارد و انیمیشن می‌تواند اطلاعات بسیار زیادی را در کمتر از یک دقیقه در اختیار او بگذارد. این یک تعامل واقعی است، مخاطب سرگرم می‌شود و شما نیز محتوای مورد نظرتان را به او منتقل می‌کنید.

در سال‌های گذشته شاید انیمیشن بیشتر در زمینه سرگرمی و آموزش به کودکان دیده می‌شد، انیمیشن‌ها این توانایی را دارند که سرگرمی را با آموزش درهم بیامیزند و به آن انرژی ببخشند و جذابیت ایجاد کنند. امروزه انیمیشن یکی از جدیدترین روش‌های تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی است و حتی بسیاری از برندهای معروف که طیف گسترده‌ای از مشتریان را دارند به آن رجوع کرده و در این زمینه احساس نیاز می‌کنند.
توانایی انتقال مؤثر احساسات از طریق انیمیشن به شما این امکان را می‌دهد تا افکار، ایده‌ها و مفاهیم مورد نظر خود را در زمینه‌های مختلف مانند بازاریابی و تبلیغات و تجارت، بهتر و پربازده‌تر به مخاطب نشان دهید.

انیمیشن تبلیغاتی چیست؟

انیمیشن‌های تبلیغاتی ابزاری عالی برای بیان فعالیتی هستند که کسب و کار شما انجام می‌دهد، آنها خیلی طولانی نیستند و می‌توانند در زمان کوتاه ایده‌های پیچیده و مفاهیم دشوار را به راحتی قابل تماشا و اشتراک‌ گذاری کنند.انیمیشن به راحتی به فروش یک محصول یا حتی به رسمیت شناختن یک محصول یا برند کمک می‌کند. انیمیشن‌ها از دوران کودکی با زندگی همه ما به شکل کارتون‌های دوران بچگی عجین هستند بنابراین این کارتون‌ها به طور مؤثرتری توجه را جلب می‌کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که ورود به عرصه انیمیشن آسان است، اما حرفه‌ایی شدن و تسلط بر آن دشوار است چون به تعداد انیماتورها سبک‌های انیمیشن وجود دارد. شروع کار با یک فیلم کوتاه راهی عالی برای تمرین تکنیک‌های انیمیشن است کتا بتوانید  سبک «امضاء» خود را داشته باشید و آن‌ را توسعه دهید. برای ساخت انیمیشن و حرفه‌ایی شدن در آن به برنامه‌ریزی و زمان نیاز است پس صبور باشید.

انواع انیمیشن

انیمیشن انواع گوناگونی دارد که شامل انیمیشن دو‌بعدی کلاسیک (دستی)، انیمیشن دو‌بعدی و سه‌بعدی کامپیوتری(CGI)، انیمیشن دو‌بعدی دیجیتال، موشن گرافی، استاپ موشن، انیمیشن سه‌بعدی دیجیتال، کات اوت، روتوسکوپی، فلیپ بوک، استریوسکوپ، انیمیشن خمیری، انیمیشن عروسکی، پیکسلیشن می‌شود.

در تبلیغات و تولید محتوا در صفحات وب و شبکه‌های اجتماعی، انیمیشن دو‌بعدی دیجیتال و کامپیوتری و موشن گرافی کاربرد و بازدهی بیشتری دارند. زیرا در زمان کوتاه‌تر و با تعداد بیشتر تولید می‌شوند و نیاز به تجهیزات ویژه با هزینه‌های سرسام‌آور ندارند.

اهمیت انیمیشن در مارکتینگ

انیمیشن و موشن گرافی یا بهتر است بگوییم هر محتوای تصویریی قابلیت همگانی شدن بیشتری نسبت به متن یا شکل‌های دیگر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی دارد.یعنی تعداد دفعات بسیار زیادی ممکن است بین افراد و صفحات مختلف به اشتراک گذاشته شود. این اتفاق علاوه بر افزایش تعداد بازدید و مخاطبان شما، به ماندگاری شما در ذهن کاربران و معرفی گسترده نامتان کمک خواهد کرد.

با این کار همواره در صدر اسامی جستجو شده در موتورهای جستجوگر و به ویژه شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام که اساس کارشان تولید و انتشار محتوای تصویری است، قرار می‌گیرید.

در مواقعی ممکن است ورود مخاطب به دنیای شما صرفاً جهت سرگرمی باشد! پس از این نیاز استفاده کنید و او را به داشتن این سرگرمی عادت دهید و با طراحی فضایی جذاب همواره او را ترغیب کنید که همیشه درگیر صفحه شما باشد و دنبالتان کند. کار شما از همینجا راحت می شود، میپرسید چرا؟ زیرا کاربرتان باور کرده که شما قصد سرگرم کردنش را دارید و متوجه نمی‌شود که هدف اصلی شما تبلیغ محصول یا خدماتتان است. در یک کلام، این را بدانید که دیده شدن انیمیشن‌ها همان دیده شدن برند یا کسب و کار شماست!

مراحل تولید یک انیمیشن جذاب

بریم باهم ببنیم که با رعایت چه اصول ساده ولی کاربردیی می‌توانیم یک انیمیشن جذاب و منحصر به فرد داشته باشیم:

یک فیلم‌نامه بنویسید.

شاید ساده به نظر برسد چون شما نیاز به یک داستان کوتاه دارید ولی نوشتن یک متن این قدرها هم راحت نیست! برای شروع باید هر ایده‌ای که به ذهنتان می‌رسد به صورت واضح یادداشت کنید، تا قبل از شروع ساخت انیمیشن به آن ساختار بدهید. «فیلم‌نامه» نقشه راهتان محسوب می‌شود و باید داستان کوتاه شما را به طور کامل بیان کند و به گونه‌ای باشد که ظرفیت پذیرش سریالی شدن و ادامه دار شدن در آینده را هم داشته باشد. در انیمیشن «بداهه‌نویسی» کار مناسبی نیست، در انیمیشن همه چیز باید از قبل مشخص باشد چون روند کار طولانیست طرح اصلی باید جامع باشد و این که قرار است چه حسی را به تصویر بکشد و به بیننده القا کند خیلی مهم است. داستان باید یک شروع، میانه و پایان فکر شده داشته باشد. برای نوشتن فیلم‌نامه انیمیشن می‌توانید از یک سند ساده word یا نرم افزارهایی مانند Celtx ،Writer Duets ،Final Draft استفاده کنید.

 کارکترها را خلق کنید.

شخصیت‌های داستان باید به گونه‌ای باشند که مخاطب به راحتی با آنها ارتباط برقرار کند. قبل شروع انیمیشن سازی باید بدانید که کارکترهایتان قرار است چطور به نظر برسند، چس باید قبل از تولید آنها را با لباس‌ها رنگ‌ها و ژست‌ها و حالت‌های مختلف در نظر بگیرید تا بهترین را خلق کنید. این شخصیت‌ها می‌توانند کارکترهای انسانی یا حیوان یا نمادهای طبیعی یا اجسام باشند، حتی گاهی نیاز نیست از گرافیک‌های سخت و پیچیده استفاده کرد یک خط خمیده و منحنی هم می‌تواند یک کارکتر جذاب و قابل باور محسوب شود. مانند فیلم کوتاه «نقطه و خط» که یک عاشقانه زیبا بود که برنده جایزه اسکار شد.

یک استوری بورد بکشید.

استوری بردها یک پل بین فیلم‌نامه نوشته شده و تصویری است که قرار است نمایش داده شود. استوری بوردها علاوه بر کشف نحوه بیان تصویری داستان، باید تمام زوایای دوربین، ترکیب‌بندی، تداوم، حرکت اشیاء و شخصیت‌ها، برش‌ها، ژست‌ها، حالات چهره و تا حدی ریتم کار را مشخص کند. هر فریم استوری بورد دو بخش دارد:

 • تصویر: در یک کادر مستطیل شکل بدون به توجه به تصاویر پس‌زمینه حالت اصلی عکس را ترسیم کنید. با یادداشت‌ها یا گذاشتن فلش‌هایی مدل حرکت را کامل مشخص کنید.
 • دیالوگ: همه آن چیزی که باید در عکس ذکر شود از کلام‌ها و حالت‌ها تا اندازه عکس یا هر نوع افکتی که باید اجرا شود مثل زوم کردن یا لرزش دوربین را یادداشت کنید. سعی کنید دیالوگ‌ها را به صورت کامل و با جزییات بنویسید چون صداپیشگی خوب نیاز به زمتن‌بندی مناسب دارد.

نرم‌افزارهای انیمیشن‌ ساز

امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی، انیمیشن‌ها بیشتر از قبل در دسترس عموم قرار گرفته‌اند. در نتیجه، طیف متنوعی از نرم‌افزارهای انیمیشن ساز برای مبتدیان و حرفه ای‌ها در بازار وجود دارد. به عنوان یک فرد مبتدی با مهارت‌های اولیه طراحی، باید نرم افزار انیمیشن مناسب را برای شروع سفر خود پیدا کنید! بنابراین، بیایید نگاهی به بهترین نرم افزارهای ساخت انیمیشن رایگان و پولی بیندازیم:

۳ نرم‌افزار رایگان انیمیشن ساز

 • Pencil2D
 • Synfig Studio
 • Blender

۳ نرم‌افزار پولی انیمیشن ساز

 • Saola Animate
 • Adobe Character Animator
 • MOHO

آیا می‌توان با استفاده از پاورپوینت انیمیشن ساخت؟

بله به راحتی! برای ساخت انیمیشن‌های ساده می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار پاورپوینت در ارئه خود این کار را انجام دهید. در پاورپوینت می‌توانید متن، تصاویر، اشکال، جداول، گرافیک SmartArt و سایر اشیاء را متحرک کنید. در این نرم‌افزار افکت‌هایی وجود دارند که می‌توانند باعث ظاهر شدن، ناپدید شدن یا حرکت یک شیٔ شوند. آنها حتی می‌توانند اندازه یا رنگ یک شیٔ را تغییر دهند. در پاورپوینت چهار نوع افکت انیمیشن وجود دارد: مسیرهای ورودی، تأکیدی، خروجی و حرکتی این چهار افکت منعکس کننده همان نقطه‌ای هستند که می‌خواهید انیمیشن در آن رخ دهد.

بهترین برنامه‌های ساخت انیمیشن برای کامپیوتر

 1. The best animation software in 2021
 2. Cartoon Animator 4
 3. Adobe Character Animator
 4. Clip Studio Paint
 5. Adobe Animate
 6. Blender
 7. Synfig Studio
 8. Open Toonz (این نرم‌افزار رایگان برای ساخت انیمیشن حرفه‌ایی است.)
 9. Pencil2D Animation ( این نرم‌افزار، ایده‌آل برای برای ساخت انیمیشن دوبعدی است.)

 

فهرست